SGK 37 nolu işten çıkış kodu ne zaman ve nasıl kullanılmalıdır?

Soru & CevapCategory: Sosyal GüvenlikSGK 37 nolu işten çıkış kodu ne zaman ve nasıl kullanılmalıdır?
rahmi ünsal sordu 2 sene önce

Merhaba Taner Bey, 
Aşağıdaki sorularıma doyurucu bir yanıt bulamadım, siz yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler
 
15 Temmuz sonrası SGK çıkış kodlarına iki ilave yapıldı. Önce 36. Madde, KHK nedeniyle kapanan işyerlerinden çıkış. Sonra 37. madde. Aklımda kaldığı kadarıyla FETÖ-PDY şeklindeydi açıklaması ve bu maddenin açılımı 2017 yılı Nisan ayında KHK ile kamu görevinden çıkarma oldu. Tahminim FETÖ-PDY çıkışı maddesini bazı açıkgöz işverenler gereksiz-usülsüz-hukuksuz-mesnetsiz…. kullandıkları için SGK bile değişiklik ihtiyacı gördü.
Bu durumda;

  • 37 inci madde kapsamında kimler işten çıkarılabilir? İşçi -Memur- Sözleşmeli…vb. fark eder mi?
  • 4857 sayılı yasaya tabi çalışan ve 37 inci madde kapsamında işten çıkarılan kişiye herhangi bir tazminat ödenmesi gerekir mi? Bu çıkışı belgeleyen; belge, soruşturma, disiplin kurulu kararı, suç isnadı, işçinin savunması… alınmasına gerek var mıdır?
  • KHK nedeniyle Kamu görevinden çıkarma ifadesi tam olarak neyi ifade etmektedir. Örneğin: İş Kanunu hükümlerine tabi olarak çalışan Belediyenin temizlik işçisi bu kapsamda mıdır? Veya herhangi bir kamu ortaklığında veya kamu iştiraki bir banka da veya bir A.Ş. de 4857 sayılı yasaya tabi çalışan bir işçi, bu kapsamda işleme tabi tutulabilir mi? Burada bir özel sektör ve kamu ayrımı yapılmalı mıdır ve varsa bu ayırım tam olarak nasıl yapılmalıdır. MİT ..vb. kurumlardan alınan bir rapor, talimat … mı gereklidir?
  • Bu çıkış kodunu kullananların yapması gereken ilave bildirim veya işlem var mıdır? (Valiliğe bildirim, C.Savcılığına suç duyurusu… belgeleri…vb.)

 
 

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

* Ohal kapsamında önceden kapatılan işyerleri için 36 kullanılıyordu. sonrasında kamudan çıkarılmalar yoğun bir şekilde yapılınca 37 kodu getirildi.37 kodunun sadece Kamu görevinden çıkarılanlar için kullanılmalıdır.
* 36. madde ohal kapsamında kapanan işyerleri için, 37. madde ise KHK ile kamu görevinden çıkarılmada kullanılan kodlardır.
* 36 koduyla ohal kapsamında kapanan bir işyeri ise işçilerin tazminatlarının ödenmesi gerekir. Lakin 37 koduyla bir çıkış varsa ve yargı süreci devam eden bir boyuttaysa yargı sonucunda tazminatın olup olmayacağı belli olacaktır.
* Belediyelerin temizlik işçileri taşeron firmadaysa ve bu kişiler belediyenin kadrolu elemanı değilse özel sektörde 4857 sayılı iş kanunu kapsamında değerlendirilecektir. Taşeron yasası çıktığında durum değişebilir.
* Eğer ki 37. maddeden çıkarılmış ise devlet memurları kanunun gereği bir tebligat gelmeden zaten bu işlem yapılamaz. Bu kapsamda memurluktan çıkarılacak işçiye bağlı olduğu kurumun üst merci tarafından intikal eden bir süreç yaşanırsa o zaman bu işçinin çıkış süreci başlayacaktır. Özel sektörde ise ohal kapsamında kapanan bir işyeri değilse, işçi bu suça iştigal etmişse  bu sefer iş kanununun 25. maddesine göre çıkışının haklı fesihle yapılması gerekecektir.