sgk-sifre-alimi-icin-vekalet-durumu

Soru & CevapCategory: Sosyal Güvenliksgk-sifre-alimi-icin-vekalet-durumu
MUSTAFA sordu 2 sene önce

Anonim şirkette muhasebe meslek elemanı olarak çalışan birine SGK daki işyeri açılış için verilen vekaletten dolayı herhangi bir sorumluluk varmıdır. Teşekkürler. İyi çalışmalar

4 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

Şifreleri zaten almanız için vekalete ihtiyacınız vardır. Vekalet olmadan bu süreçler olamayacaktır. Sorumluluk ise şifre sizin t.c. kimlik nonuza tanımlanmış ise işsağlığı iş güvenliği süreçlerinde katip sisteminden tanımlama için ayrıca önem arz edecektir. Sizin dikkat etmeniz gereken ise şifreyi sizin t.c nize tanımlatmamanız olacaktır. yine şifreyi vekalet ile alabilirsiniz ama tanımlamayı t.c nize yaptırmayınız.

MUSTAFA cevaplandı 2 sene önce

SGKE-BİLDİRGE ŞİFRESİNİ VEKALETNAME İLE ALANLARIN SİGORTA PRİM BORÇLARINDAN İŞVEREN VEKİLİ OLARAK MÜTESELSİLEN SORUMLU OLURMUYUM. İLGİNİZE VE CEVABINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM

Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 2 sene önce

E-Sigorta uygulamasına başvurulması, sözleşme düzenlenmesi ve şifre zarfının teslimi konusunda verilen özel yetki içeren vekaletnameler işveren vekili olmak için yeterli değildir; bu nedenle sınırlı olarak bazı konularda,  işveren nam ve hesabına işlem yapma yetkisi veren vekaletnameye dayanarak e-sigorta sözleşmesi imzalayan ve şifre zarfını teslim alan kişilerin  işveren vekili olarak sorumlu tutulmaması gerektiği kanaatindeyim.
 Ayrıca Sözleşmede yer alan e-Bildirge hizmetlerinden yararlanması için kendisine kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi verilen yetkili kişi doğabilecek her türlü zarardan işveren ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur. demektedir.
Türk Borçlar Kanunu 21. Maddesi’nde “Karşı tarafın menfaatine aykırı genel işlem koşullarının sözleşmenin kapsamına girmesi, sözleşmenin yapılması sırasında düzenleyenin karşı tarafa, bu koşulların varlığı hakkında açıkça bilgi verip, bunların içeriğini öğrenme imkanı sağlamasına ve karşı tarafın da bu koşulları kabul etmesine bağlıdır. Aksi takdirde, genel işlem koşulları yazılmamış sayılır.”  düzenlemesi yer almaktadır.
Dolayısı ile bu vekaletnameyi kabul edip etmemek size bağlı değildir. Lakin dediğim gibi şifreyi kendi üzerinize değil ilgili işveren adına almanızı öneririm.

Mustafa cevaplandı 2 sene önce

Teşekkkür ederim. İlgi ve alakanıza. İyi çalışmalar