Tazminat hakkında

Soru & CevapCategory: Sosyal GüvenlikTazminat hakkında
Göksun Özkurt sordu 1 sene önce

Merhaba,

2013 mart ayından beri bu iş yerinde çalışıyorum. Ataşehirde oturuyorum iş yeri beylikdüzüne taşınacağından işten ayrılacağım. aynı şehir sınırları içinde olduğundan tazminat almaya hak kazanamıyorum. Ancak belirli bir süreyi aynı iş yerinde geçiren İşçi kendi istifa etse bile tazminat alır gibi bir düzenleme yasada mevcut mudur? Ben bu şekilde bir hak talep edebilir miyim?

1 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Merhaba Kanunda belirttiğiniz gibi bir süre bulunmamaktadır. Lakin 99 öncesi girişiniz varsa 15 yıl 3600 prim günüyle kısmi emeklilik yazısı ile kıdem tazminatınızı almanız mümkün olur. Bir diğer durumda işçinin haklı sebeple fesih haklarını doğuran iş kanununun 24. maddesindeki haklı fesih maddeleridir. Bu maddelere giren bir durumunuz varsa kıdem tazminatınızı yine talep edebilirsiniz.