Yol izni

Yüsra sordu 1 sene önce

Merhaba Taner bey, 
İşverenden yol mesafesine göre 2 ila 4 güne kadar yol izini istendiğinde  ( otobüs mü,uçağı mı yada fark eder mi ) istediğin yol izni kadar izin verilmzse nasıl bir yol izlenmelidir? 
Örnek : samsun- istanbul arası mesafeye 3 gün yol izni + 4 gün yıllık izin toplam 7 gün izin talep istedik  ama  bize  2 yillik izin + 2gün yol izni şeklinde 4 gün  ayarladılar.  Bu yasalmıdır ? 
Teşekkürler. 

2 Cevap
Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

İş Kanununda ”Yıllık ücretli izinleri işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır.’‘ifadesiyle çalışanlar bu süreler doğrultusunda ücretsiz yol izni isteme hakkına sahipler. Dolayısıyla kanunda toplamda 4 güne kadar ifadesi geçtiği için 4 güne kadar ücretsiz izin hakkı verilebilir. Lakin bu 4 gün maksimum süredir.  İşverenin otobüs, uçak vs. gibi durumları sorgulaması da aslında verilecek yol izninin ölçütünü belirlemektedir.

Taner ÖZDEMİR İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı cevaplandı 1 sene önce

Böyle bir sabit tablo yoktur. Kanunda 4 güne kadar ifadesini işyerinin durumuna ve gidilecek yerin şartlarına göre farklı şekilde uygulayabiliyor.