Vekaleten E-Bildirge şifresi alanlar işveren vekili sayılmaz!

Sosyal Güvenlik kategorisine 18 Kasım, 2017 tarihinde eklendi, 2.531 defa okundu

E-Bildirge kullanıcı şifresini işverenin tayin ettiği kişilerce alınması çoğu zaman şifreyi alan kişinin kafasında soru işaretlerine sebep olmuştur. Zira bu şifreyi alan kullanıcılar ilerleyen zamanlarda işverenin prim borcunu ödememesi gibi bir durumda prim borçlarından sorumlu olabileceğini düşünmekte ve çoğu zamanda mevzuat portallarında kafasındaki bu soruya cevap bulmaya çalışmaktadırlar.

vekalet

İşbu sebepten dolayı Sosyal Güvenlik Kurumuna da çoğu zaman maille, telefonla ve çağrı merkezlerinden sorular sorulmaktaydı. Sosyal Güvenlik Kurumu ise 23.10.2017 tarihinde yayınladığı bir genel yazı ile işverenlerin ve işverenlerin E-Bildirge kullanıcı kodu ve şifresini almak için vekalet verdiği kişilerin kafalarındaki sorulara cevap anlamında bir genel yazı yayınlamıştı. Bu genel yazıda sırf E-Bildirge kullanıcı kodu ve şifresini almak için işverenin vekalet verdiği kişinin işveren vekili sayılmayacağını ve Sosyal Güvenlik Kurumunca E-Bildirge şifresini alan kişinin sisteme işveren vekili olarak tanımlaması yapılmışsa Kurumca bu durumun düzeltilmesi boyutunda bir yazı ile karmaşanın önüne geçilmiş oldu.

Sonuç olarak; İşveren adına işveren vekili olmadığı halde, sırf E-Bildirge şifresini almak için vekalet verilen kişinin işverenin borçlarından yada oluşacak herhangi bir olumsuzluk karşısında sorumlu olmayacağını belirtmek isterim.

Sosyal Güvenlik Kurumunun Genel yazısı için TIKLAYINIZ.

Etiketler : , , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı