Yıllık izinde kullanılan yol izni ücretsiz izin kapsamındadır!

Sosyal Güvenlik kategorisine 10 Temmuz, 2018 tarihinde eklendi, 879 defa okundu

Yaz ayının gelmesiyle birlikte yıllık izin planları yapan işçilerde her sene aynı dönemlerde gündeme gelen yol izniyle ilgili sorularını ard arda sormaktadırlar.

Öncelikle yıllık izin sürelerini bir hatırlayalım;

Yıllık ücretli izin hakkı ve izin süreleri

MADDE 53. – İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,

b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,

c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,

Az olamaz.

Haberlerde yıllık izin kullanacaklarla ilgili bir haber çıktığı zaman haberi kısa ve öz olarak verip çalışanların kafalarını karıştırıyorlar. Haberlerin detayında bu iznin ücretli mi yoksa ücretsiz mi bir izin olduğunu da belirtmiş olsalar kafalarda soru işareti kalmayacak. Haber sonrası işçiler hemen işverenlerine benim yıllık izin hakkımda birde yol iznim varmış ve ben bu izni yıllardır kullanmıyorum şeklinde yaklaşımlar sergilemektedirler.

Yıllık izne çıkacak işçilerin evet bir yol izni var. Lakin bu yol izni işçinin tatilini geçireceği şehre göre (mesafe) yol izni olarak kullanabileceği bir ücretsiz izin türüdür. Bu izni, iznin geçirileceği yerin mesafesine göre 4 güne kadar çıkarılabiliyor.

BELGELERLE İSPATLAMALI

Yıllık izin alan işçi, seyahatini belgeleriyle ispatlarsa işverenden 4 güne kadar ücretsiz yol izni talep edebilir. Örneğin İstanbul’da çalışan bir işçi yıllık iznini memleketi Kars’ta geçirecekse ve biletlerini de işverene sunarsa toplamda 4 gün ücretsiz olarak yol izni kullanabilir. İşveren belgeleriyle bu izni talep eden işçisine ücretsiz olarak yol izni vermek zorundadır. Bu yol izni ücretsiz bir izin olmasından sebep, işçinin sigorta gününden de kesinti olacağını ve o ay 4 günlük ücretsiz izinden dolayı sigortasının da 26 gün yatacağını belirtmek yerinde olacaktır.

Etiketler : , , , , , , , , ,
Yorumlara Kapalı